Datum dogodka: 23. 01. 2025 10:00 Export event

Sprehod spomina: Ptuj 60-ta, Virtualna simulacija sprehoda

Sprehod spomina: Ptuj 60-ta, Virtualna simulacija sprehoda

SPREHOD SPOMINA: Ptuj 60-ta / Virtualna simulacija sprehoda

Galerija raum AU, Partizanska pot 12, Slovenj Gradec

Na ogled do 14. 2. 2025, v odpiralnem času razstavišča, ali po dogovoru (040355381)
 

Mojca Kamnik in Tomislav Gangl predstavljata Sprehod spomina: Ptuj 60-a - virtualni projekt, ki je bil zasnovan za stanovalce Doma starejših občanov na Ptuju. Namen projekta je omogočiti osebam z demenco terapevtsko izkušnjo in jih popeljati v čas in prostor, ki sta jim znana in blizu. S pomočjo virtualne resničnosti se obudijo spomini na vsakodnevno rutino, občutek pripadnosti in povezanosti, ki pogosto izginjajo z napredovanjem bolezni. Simulacija gledalce vodi po poti med dvema šolama – preprosti poti, ki je bila nekoč za mnoge temelj njihovega vsakdana. 
 

Virtualno izkušnjo dopolnjujejo številni vizualni in zvočni elementi, ki presegajo zgolj dokumentarno rekonstrukcijo. Svet šestdesetih let prejšnjega stoletja oživi s podrobno poustvaritvijo mestne arhitekture, utripom uličnega življenja, zvokom koles, avtomobilov, celo konjskih vpreg ter ambientnih zvokov narave ob Dravi spomladanskega dne. Zvočno kuliso dopolnjujejo odlomki radijskih oddaj in ljudske pesmi, ki prepletajo preteklost in čustveni odziv sedanjosti. Zvočni svet skuša fiktivno replicirati takratno zvočno krajino in hkrati deluje kot sprožilec spominov, ki obuja čustveno navezanost na nekoč znano.
 

Osrednji del razstave je izkušnja virtualne resničnosti. Obiskovalci so vabljeni, da si na glavo namestijo VR očala in sedejo na vrtljivi stol, s katerim se potopijo v 11-minutni virtualni sprehod. Poudarek je na celostni telesni izkušnji in možnosti 360-stopinjskega raziskovanja virtualnega sveta. Razstava dodatno predstavlja proces in fragmente, ki so bili osnova za ustvarjanje sveta virtualne resničnosti: zgodovinske fotografije, razglednice, izseke časopisnih člankov in radijskih posnetkov tistega časa, prav tako pa nudi vpogled v programsko okolje 3D modeliranja, v katerem je bil ustvarjen celoten virtualni svet; poudarek pa namenja tudi igralcem, ki so sodelovali pri sooblikovanju projekta. Razstava predstavlja tudi poskus prenosa in ponovitve VR izkušnje v fizičnem prostoru.
 

Sprehod spomina ne ustvarja popolne replike časa, ki ga oživlja, temveč se osredotoča na subjektivne spominske podobe in čustva, ki jih le-te sprožijo. Svet virtualne resničnosti je hiper-realističen, a hkrati digitalno izkrivljen — je pristen in znan, a hkrati drugačen in izmuzljiv. Ročno ustvarjen svet spomin razkriva kot dinamičen proces — deloma znan in oprijemljiv, deloma podoben sanjam. Za stanovalce doma starejših občanov projekt ne ponuja samo estetske in senzorične izkušnje, temveč deluje kot terapevtsko orodje, ki spodbuja čutno in kognitivno vpetost, kar lahko pomaga pri obvladovanju dezorientacije, značilne za demenco. Obujanje spominov ustvarja občutek povezanosti in identitete ter ponovno navezovanje na osebne in kolektivne korenine. Sprehod spomina tako odpira vprašanja o vlogi tehnologije pri ohranjanju zgodovine in spomina, ter kaže, kako lahko virtualna resničnost preseže dokumentarnost in postane prostor za ponovno zamišljanje preteklosti – za ustvarjanje dialoga med osebnim doživljanjem in kolektivno zgodovino.
 

****
Projekt je nastal v koprodukciji z Mrežo RUK, domom upokojencev Ptuj, kulturno-izobraževalnim društvo PINA in Koroškim domom starostnikov PE Slovenj Gradec. V 2024 je projekt prejel nagrado za prebojno invencijo z uvrstitvijo na državni nivo Koroške gospodarske zbornice.

SODELUJOČI:
Idejna vodja projekta: Mojca Kamnik 
Produkcija: Umetniški klub 101 & Gangl Production 
VR simulacija, 3D modeliranje: Tomislav Gangl
Binauralni zvok, avdio produkcija: Mojca Kamnik, Aljaž Lipuš
Video snemanje: Luka Karlin 
Kostumografija: Rahela Mačič 
Zvočni igralci: Lea Kranjčič, Lucija Janžekovič, Jernej Oblak, Aljaž Lipuš, Urša Lorber, Gašper Vaukan, Sebastijan Matul, Sara Korošec, Staša Dabič Perica, Barbara Juteršek, Vlado Miljkovič, Špela Žerjal 
Razstava je nastala v sodelovanju z NVO v javnem interesu raum AU.

Besedilo in fotografija: Raum AU.

bflix