Leto 2023 je bilo prvo »normalno« leto po veliki koronakrizi in številnih ukrepih, ki so dejavnost turistične panoge poskušali vsaj nekoliko izboljšati. Pretekla leta smo dobro izkoristili za uspešno promocijo Slovenj Gradca kot turistične destinacije, saj nas je obiskalo veliko število turistov. Za letom 2022, ko so se vse do zadnjega junija še lahko koristili turistični boni, s turističnim obiskom v letu 2023 ne zaostajamo veliko. Prav tako se je povečala povprečna doba bivanja in skoraj izenačilo razmerje med domačimi ter tujimi turisti, kar nakazuje na normalizacijo razmer, ki so prevladovale pred letom 2020. Potrebno pa je pri splošnem pregledu leta opozoriti na poplave v začetku avgusta, ki so kljub temu, da je bila naša občina po nekaj dneh od ujme normalno delujoča v turističnem smislu, v potencialnih turistih zasejale kar nekaj strahu. Tako so povečini Koroško v celoti črtali s seznama prihodnjih obiskov, kar se je poznalo tudi pri številnih odpovedih turističnih vodenj za večje skupine.
V letu 2023 je torej mestna občina Slovenj Gradec po podatkih statističnega urada beležila 34.663 turističnih nočitev (podatki za december so še začasni), kar je za zgolj 1.823 (5 %) nočitev manj od leta 2022, ko smo beležili rekordno leto. Z 10.094 turističnimi prihodi v letu 2023 smo dosegli 85 % prihodov iz leta 2022. To pa nakazuje, da se je izrazito podaljšala doba bivanja, ki je iz 3,09 dni (leta 2022) narasla na 3,43 dni (leta 2023). Na ravni Koroške so se turistične nočitve v primerjavi z letom 2022 zmanjšale za cca. 6 %, prihodi pa za cca. 10 %.
Mestna občina Slovenj Gradec je v okviru statistične regije Koroška v letu 2023 ustvarila več kot petino (20,3 %) vseh turističnih prihodov in kar skoraj četrtino (24,6 %) vseh turističnih nočitev.
Povprečna doba bivanja 3,4 dni je še vedno daljša, kot je bilo povprečje za Slovenijo (2,6) in Koroško (2,8). To nakazuje, da se gostje pri nas povprečno zadržujejo več časa, kar je zaželeno tudi v smislu zmanjševanja ogljičnega odtisa turistov, ki ga v našem okolju v največji meri povzroča ravno transport. Prav tako je turistični obisk razmeroma enakomerno razporejen skozi celo leto, kar pomeni, da nimamo izrazite sezonskosti. 80 % turističnega obiska smo presegli v 9-ih mesecih, kar je ugodno tudi z vidika pritiska na okolje.
Vedno bolj se približujemo tudi predkoronskemu razmerju med tujimi in domačimi turisti, ki je znašalo približno 50:50. Tako je v letu 2023 pri turističnih nočitvah razmerje med domačimi in tujimi turisti znašalo 46:54, pri turističnih prihodih pa 49:51.
Po pregledu podatkov statističnega urada so nas obiskali turisti vseh držav, ki jih urad beleži, razen iz kategorij »druge države in ozemlja Oceanije in Severne Amerike«, Južne Afrike in Malte. Pri tujih gostih med turističnimi prihodi beležimo največ turistov iz Hrvaške, Nemčije, Avstrije, Bosne in Hercegovine ter Srbije, največ nočitev med tujimi turisti pa so ustvarili turisti iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Srbije, Nemčije in Avstrije. Turisti iz držav bivše Jugoslavije (Bosna in Hercegovina, Hrvaška in Srbija) so skupno ustvarili preko 22 % nočitev, kar lahko pripišemo tudi pripravam (in tekmovanjem), ki jih športniki iz teh držav v velikem obsegu izvajajo v naši občini.
Motivi za obisk Slovenj Gradca ostajajo predvsem pohodništvo, kolesarjenje, preživljanje prostega časa v naravi v kombinaciji z odlično kulinariko in ponudbo kulturnega turizma v mestnem jedru Slovenj Gradca. Glede na koronska leta smo opazili ponovno vrnitev tujih turistov, še vedno prevladujejo posamezniki in družine, so se pa vrnile tudi večje skupine (društva, upokojenci …), ki povprašujejo po turističnem vodenju. V letu 2023 se je v Slovenj Gradcu prvič zvrstilo tudi nekaj večjih mednarodnih športnih tekmovanj, za katere upamo, da bodo gostovanje v naši občini obdržala tudi v prihodnje.
Pozitiven trend se ohranja tudi pri številu turistom namenjenih nočitvenih kapacitet v MOSG, saj smo v letu 2023 zabeležili kar 6 novih (Apartma pri babici, Guest House Štruc, Hiška na samem, Laura's house, Richterberg počitniška hiša, Rumena hiška, Soba Škodnik).