ZELENA SHEMA SLOVENSKEGA TURIZMA
POROČILO O TRAJNOSTNIH KAZALNIKIH TURISTIČNE DESTINACIJE
Slovenj Gradec je od leta 2016 vključen v Zeleno shemo slovenskega turizma (ZSST). V okviru ponovne evalvacije pridobitve znaka Slovenia Green Destination smo analizirali in zbrali podatke o aktualnem stanju v destinaciji v letu 2022, ki jih bomo na kratko povzeli v nadaljevanju.
Občina Slovenj Gradec je imela 1. 1. 2022 16.716 prebivalcev, kar je predstavljalo 0,79 % prebivalstva celotne Slovenije (29. mesto po občinah). Gostota prebivalstva je s 96,2 preb./km² nižja kot v Sloveniji (103,9 preb./km²). Občina se razteza na površini 174 km2.
Kar petina površja celotne občine (20,61 %) je pod zaščito Nature 2000, ki predstavlja evropsko omrežje posebnih varstvenih območij, določenih s strani držav članic Evropske unije.
Raznovrstna rastišča gozdov pokrivajo 62 % površja, gozdnatost območja je tako višja od slovenskega povprečja.
V Registru nepremične kulturne dediščine je za območje MOSG vpisanih 290 objektov, od tega trije spomeniki državnega pomena (partizanska bolnišnica Trška gora, cerkev sv. Duha in razvaline gradu Vodriž), 136 spomenikov lokalnega pomena in 24 arheoloških najdišč. Poleg javnih kulturnih ustanov (Koroška galerija likovnih umetnosti, Koroški pokrajinski muzej, Rojstna hiša Huga Wolfa, Kulturni dom) je na območju MOSG razvejana tudi ljubiteljska kultura, ki deluje v 23 društvih in klubih, povezanih v Zvezi kulturnih društev in izpostavi Javnega sklada za kulturne dejavnosti.
V Registru nesnovne kulturne dediščine je vpisanih kar nekaj enot, ki se izvajajo tudi na območju MOSG (peka potic, trikraljevsko koledovanje, Miklavževo, apiterapija, čebelarstvo, pritrkavanje, skodlarstvo, spuščanje gregorčkov, pletarstvo, izdelovaje cvetnonedeljskih butar, narodno-zabavna glasba …), evidentiranega pa imamo tudi enega nosilca – družinsko podjetje Perger 1757 za enoto lectarstva.
V letu 2021 so na območju MOSG zbrali 1.989.800 kg mešanih komunalnih odpadkov, 295.100 kg biološko razgradljivih odpadkov in 925.000 kg plastične in kovinske odpadke embalaže.
Skupno je v mestni občini Slovenj Gradec na javno kanalizacijo in s tem na centralno čistilno napravo priključenih 12.026 prebivalcev, kar predstavlja 72,5 % prebivalstva. Količina prečiščene odpadne vode je v letu 2021 znašala 1.876.866 m3.
V destinaciji je leta 2022 turistična kmetija Ravnjak ponovno prejela mednarodno priznan trajnostni znak Zeleni ključ, na podlagi katerega je prvič pridobila tudi znak Slovenia Green Accommodation.
Novembra 2022 je Mestna občina Slovenj Gradec pridobila naziv Dojenju prijazno mesto, prav tako je prejela priznanja v akciji Moja dežela lepa in gostoljubna v organizaciji Turistične zveze Slovenije in sicer 2. mesto v kategoriji srednjih mest in mestnih jeder. Posebno priznanje »glas ljudstva« pa je destinacija prejela v kategoriji srednjih mest.
Destinacija se promovira kot trajnostna in zelena s poudarkom na kulturi in aktivnostih v naravi.